תחום הכלים החד פעמיים מעולם לא ידע ימים טובים יותר והביקוש שובר שיאים. מעבר לצרכנים הפרטיים שמשתמשים בכלים הללו לאורך שנים, בימינו גם חברות רבות, עסקים וארגונים שונים נוטים להשתמש בכלים אלו על מנת למנוע את הצורך שבשימוש בכלי חרסינה שעלותם רבה ודורשים תחזוקה רבה של ניקיון והחלפה.

אלא, שבסופו של דבר כלים חד פעמיים סטנדרטיים מפלסטיק נחשבים למזהמים סביבתיים חמורים, ולפסולת שמאיימת על כדור הארץ והבריאות של כל אחד ואחת מאיתנו. תחלופות רבות מוצעות בימינו עבור כלי הפלסטיק (בעיקר מבמבוק, דקל וקנה סוכר) בכל מה שקשור לצלחות, מגשים, קעריות ואף סכו"ם. אך מה לגבי כוסות חד פעמיות? ובכן, גם לכך יש פתרון ירוק שכדאי שתכירו.

הכירו את ה- PLA

לאורך עשורים רבים הפלסטיק היה ה- "שליט" הבלעדי בתחום הכלים החד פעמיים. צלחות, כוסות, מגשים, סכו"ם וכל אלמנט חד פעמי אחר מפלסטיק. הבעיות בפלסטיק הן רבות והבולטת שבהן היא היעדר היכולת שלו להתפרק בתנאים טבעיים ולכן הוא אינו מתכלה ומזהם את הסביבה כולה.

בשנים האחרונות החלו למצוא פתרונות נהדרים שאפשרו ייצור של כלים חד פעמיים מגוונים על טהרת העץ, אך בכל מה שקשור לכוסות, לא היה פתרון מתאים שיהיה זול דיו ועדיין יתפרק בטבע בקלות. כעת סוף כל סוף נמצא הפתרון – ייצור של כוסות חד פעמיות העשויות מפולימר שעשוי מחומצה לקטית. החומר קרוי פוליאקטיד (PLA) וכאשר משליכים אותו לערימות ייצור קומפוסט, התהליך האירובי הטבעי של פעולת החיידקים מפרק אותו לחלוטין ומאפשר יצירת פחמן דו חמצני ומים ללא זיהום סביבתי.

מהם היתרונות של כוסות חד פעמיות כאלה?

מ- PLA מכינים כוסות חד פעמיות ירוקות מתכלות לחלוטין, כך שאין שום סכנה לזיהום סביבתי בעת השלכתן לפח. בנוסף, כוסות אלו גם אינן משחררות חומרים רעילים למשקאות המשתמש, גם כאשר מדובר בנוזלים בטמפ' גבוהה מאוד כגון מרקים ושתייה חמה. כמובן שניתן למצוא את הכוסות האלה גם בסטים שמתאימים לשתייה קרה, ואף להוסיף להן קשיי שתייה מתכלים מנייר להשלמת החוויה.

מגוון העיצובים רב וכולל צבעים רבים לבחירה וכמו כן הכוסות מגיעות בנפחים משתנים כך שניתן להשתמש בהן גם בעגלות קפה ומרקיות. עבור דוכנים של טייק-אווי בעסקים ואירועים ניתן תמיד להוסיף לכוסות החד פעמיות המתכלות גם רכיב מכסה אוטם, שגם הוא עשוי מ- PLA ומתכלה לחלוטין.

המחיר אינו יקר בהרבה מכוסות הפלסטיק הפשוטות, ואם תשכילו לרכוש את הכוסות באופן סיטונאי תקצצו עשרות אחוזים במחיר.